Szobai légtisztító berendezések
A zárt terekben található levegő tisztítása valamint fertőtlenítése egyre fontosabbá válik mindennapjainkban. Környezettudatosság és egészségtudatosság szempontjából a szobai légtisztítók használatának előnyei mára szinte mindenki számára közismertté váltal. Kevesen gondolnak arra, hogy a körülöttünk lévő levegő tele van látható vagy éppen mikroszkopikus méretű szennyeződésekkel. Utóbbiak nemcsak közérzetünket rontják, de bizonyos határértéket meghaladva igen káros hatással is lehetnek szervezetünkre. A szobai légtisztító készülékek mindenben alkalmasak a zárt terek levegőjének tisztítására, legyen szó a szilárd, lebegő szennyeződés eltávolításáról, a szűréshez és ionizáláshoz hasonló száraz eljárásokról vagy éppen az olyan légmosókról, amelyek nedves lemezek segítségével szüntetik meg a helyiség porterhelését. A légtisztító használata az első lépést jelenti a háztartás vagy éppen irodai környezet beltéri levegőjének tisztává tételéhez.
Múködési elvekről, típusokról, eljárásokról dióhéjban
A szobai légtisztító készülék között többféle módszert alkalmazó illetve eltérő technológiákra épülő típust találunk. Nem mindegy tehát, hogy az egyes talkalmazási területre melyik típust választjuk. A legprimitívebb – ebből adódóan legolcsóbb – szobai légtisztítók szűrőrács és szövet segítségével teszik tisztábbá a körülöttünk lévő levegőt. Ezek a készülékek viszont a kisebb porszemeket nem szűrik ki, nem is beszélve a mikroszkópikus nagyságú részecskékről. A leggyakoribb levegőtiszító berendezések plazmaszűrő segítségével változtatják meg a szennyeződések töltését. Nagy előnyük, hogy rendszeres tisztítás esetén nem szorulnak alkatrészcserére.
Ionizációs légtiszítás
Az ionizációs légtisztítók olyan elektromos berendezések, amelyek negatív töltésű oxigén ionokat eresztenek a levegőbe. Ezek segítségével ártalmatlanítják a baktériumokat. Eredetileg a dohányfüst, illetve az ehhez hasonló kellemetlen szagok, a por és más egyéb szennyeződések kiszűrésére fejlesztették ki. Az ionizátor a helyiség levegőből anionokat állít elő, ezzel semlegesíti a szennyező részecskéket. Az ionizációs légtisztítók tökéletesen megfelelnek egy 18-20 négyzetméter nagyságú konyhai, szobai vagy éppen irodai helyiség levegőjének tisztán tartására. A technológia nagy előnye, hogy az ionizált levegő mozgása nem jár hangképződéssel. Elektromos töltésének köszönhetően szennyeződésgyűjtő statikus fémlemez vonzza magához a levegőben található port, polleneket, baktériumokat, vírusokat és más allergén anyagokat. A berendezés nélkülözhetetlen elemeként ez a szennyeződésgyűjtő lemez nedves ruhával egyrészt könnyen tisztítható, másrészt szűrőbetét cserére élettartama során általában nem szorul. A technológia által biztosított levegőtisztítási- és sterilizálási folyamatot a berendezés belsejében elhelyezett UV lámpa is segíti.
HEPA szürős légtisztító készülékek
A HEPA szürős légtisztító berendezések nagy hatásfokú szűrővel rendelkeznek. Ezek a szobai légtisztítók a folyamat során egy több fokozatba kapcsolható ventillátor segítségével vezetik át a levegőt a berendezésen. Ezek között a légtisztítók között olyan termékeket is találunk, amelyek a levegőt először egy mosható előszűrőn vezetik át, így szűrve ki a levegőben lévő nagyobb részecskéket. Kevesen tudják, de a 10 mikron vagy annál kisebb méretű részecskék már nem láthatóak szabad szemmel. Az elhasználódott levegő az első fázist követően halad át a HEPA szűrőn, amely már a 0,3 mikronnál nagyobb részecskéket szűri ki. Ezután a megtisztított levegő a készülék ventilátorának segítségével hang nélkül áramlik vissza a szobába. Terméktípustól függően tehár 2-3-4 lépcsős légszűrésről beszélhetünk. A HEPA légtisztítók többsége éjszakai üzemmóddal is rendelkezik, ily módon akár egész éjszaka is bekapcsolva maradhat a légtisztító, zavartalanul tudunk mellette aludni. Ezek a légtisztítók igen jó, csaknem 100%-os szűrési hatékonysággal működnek. A szobai légtisztító berendezéseket lakások, irodák, iskolák, korházak vagy éppen orvosi rendelők levegőjének tisztán és baktérium mentes megőrzésére is használatjuk.
Mi alapján válasszunk berendezést?
Minden körülmények között célszerű a szoba nagyságához választani a légtisztító berendezésünkket. A szoba adott négyzetmétere mellett érdemes tisztában lennünk az óránkénti légcsere adatokkal is, hiszen a levegő megtisztítása csak akkor lesz hatékony, ha a berendezés egy órán belül legalább 4-5 alkalommal megtisztítja a helyiség levegőjét. Érdemes odafigyelnünk a készülék zajszintjére, valamint az energiafogyasztás mértékére is.