Flexibilis műanyag csövek
Légtechnika anyagokról általában
A légtechnikai rendszereket elsősorban vagy a komfortérzet javítása, vagy valamilyen különleges ipari technológiai által megkövetelt célból építik ki. A ma létező szellőztető rendszerek a legkülönbözőbb elvek alapján és hatásfokkal működnek. Többségében egyrészt gravitációs, másrészt kényszeráramú megoldással működhetnek. Megkülönböztetünk továbbá elszívott, nyomott vagy kiegyenlített rendszereket. Részint ennek tudható be, hogy a különböző szellőztető rendszerek alkatrészei is igen sokfélék lehetnek. Nemcsak arról van szó, hogy az egyes technológiák más épületgépészeti berendezéshez képest sokkal nagyobb keresztmetszetű csöveket alkalmaznak. A szellőztető rendszerek egyes alkotóelemeinek elrejtése sajnos nem mindig kivitelezhető. A tervezéskor ebből adódóan már jó előre megmondható azoknak a légtechnikai anyagoknak a felhasználása, amelyekre egyébként nem minden esetben lenne szükség. A szellőztető berendezések működését biztosító alapvető légtechnikai anyagok mellett más kiegészítőkre is szükség lehet.
Hatásfok és biztonság
A szellőztetés hatékony megvalósítását garantáló légtechnikai anyagok mellett legalább annyira fontosak az egyes rendszerekhez tartozó olyan alkatrészek, amelyek elsősorban a biztonságot szolgálják. Gondoljunk csak arra, hogy minden rendszer esetében gondoskodni kell például az elszívott levegő pótlásának lehetőségéről. Ennek hiányában – illetve a kialakult vákuumhatás következtében – könnyen bekövetkezhet tragédia is. Például ha valamilyen oknál fogva a kéményből szív vissza rendszerünk. Utóbbi kiküszöbölésére régóta bevett gyakorlat a külsőlevegő áteresztő készülékek alkalmazása, amelyek egyrészt a falnyílásokhoz hasonló helyekre illeszthetők, másrészt speciális szabályzókkal ellátva napjainkban már automatikus működéssel képesek a kívánt mennyiségű levegő pótlására. A túlnyomásos rendszerek megvalósítása szintén egyedi alapanyagokat igényel, igaz ezek kiépítése viszonylag elenyésző és rendszerint vegyszertároló aknáknál használatosak, Ezeken a helyeken elengedhetetlen ugyanis a tárolóban uralkodó belső koncentráció hígítása, ily módon egyedi áteresztő elemek beépítésé garantálja a levegő kijutását. A ventilátorok, szellőzés- és klímatechnikai gépek, a szellőztető rendszerek megépítéséhez nélkülözhetetlen és eltérő hosszúságban kapható merev- és flexibilis légtechnikai csövek, különböző idomok, rácsok, légmennyiség szabályzók vagy éppen az utóbbiak szakszerű beépítéséhez szükséges szigeteléstechnikai és rögzítés-technikai tartozékok legalább annyira fontosak, mint a minőségi légtechnikai szűrőanyagok. Utóbbiak szintén az energia megtakarítást valamint a légkezelők kiváló működését garantálják.
A leggyakoribb légszűrők és felhasználásuk
Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy a szellőztető rendszerek „lelkét” a benne található légszűrők jelentik. A légtechnikai anyagok között igen elterjedtek azok a különböző finomszűrő paplanok, amelyek a pormentes terek megfelelő légellátására szolgálnak. Ezek az előszűrőként használt poliészter szálas tekercsben kapható termékek nemcsak nélkülözik az emberi egészségre ártalmas anyagokat, de a hatékonyság növelése érdekében pormegkötő impregnálással is kaphatók. Az utóbbi években igen keresett termékek lettek a "Z" légtechnikai előszűrő betétek, amelyek igénybevételtől függően galvanizált acél- vagy kartonkerettel készülnek. A compact légszűrők legjellemzőbb tulajdonsága a helytakarékos kialakítás, illetve az, hogy szintén nem tartalmaznak egészségre ártalmas anyagokat. Leggyakrabban használt változata a speciális baktérium és gombaölő bevonattal ellátott légszűrő, melyet előszeretettel alkalmaznak élelmiszer és gyógyszeripari tisztaterekben. Meglehetősen masszív kialakítása nagy nyomás terhelhetőségre is alkalmassá teszi. A Hepa & Ulpa szűrők egy sajátos termékcsoportot képeznek a kategóriában. Standard lapos, barázdált, folyadék, vagy habtömítéssel gyártott változatait általában az olyan terülteken alkalmazzák, ahol a rendkívül magas levegőminőség elvárt. Legalább ennyire egyedi termékek az aktívszén szűrőpatronok. Legfontosabb funkciójuk a különböző szellőző rendszerekbe táplált levegő tisztítása. A galvanizált, vagy rozsdamentes acél műanyagházzal készült szűrőpatronok abszorpciós tulajdonságuk révén könnyűszerrel kiszűrik nemcsak az emberi egészségre káros gázokat és gőzöket, de a kellemetlen szagokat is. A leggyakrabban üzemi konyhákban, festőüzemekben és üzemanyagtöltő állomásokon használt aktívszén szűrőpatronokat a szellőző levegőmennyiség arányában valamint a szükséges kontaktidő biztosításának figyelembe vételével érdemes méretezni.